Eaton 13105AQD07
SKU: CS720411MPN: 13105AQD07Alternate Part #s: 13105AQD07EAT-13105AQD07UPC/EAN: 782113962467
Eaton Comet 18mm tubular photoelectric sensor

$490.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Comet 18mm tubular photoelectric sensor, Perfect Prox Photoelectric Sensor, Fine Spot, Back Ground Suppression, 2 in focused range, Forward Viewing, Output ON, M12, 100 mA PNP, 250 mA NPN at 10-30 Vdc, 4 pin
Attributes
| Connection | M12 |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 100 mA PNP, 250 mA NPN at 10-30 Vdc |
| Enclosure Material | Polyurethane foam (RIM) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output ON |
| Maximum Dc Current | 100 mA PNP, 250 mA NPN |
| Number Of Pins | 4.0000 |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Latching short circuit |
| Sensor Type | Back ground suppression |
| Type | Fine Spot |
Specifications
| SKU | CS720411 |
|---|---|
| MPN | 13105AQD07 |
| Alternate Part #s | 13105AQD07, EAT-13105AQD07 |
| UPC/EAN | 782113962467 |






