Eaton 13101A6517
SKU: CS628584MPN: 13101A6517Alternate Part #s: 13101A6517EAT-13101A6517UPC/EAN: 782113928203
Eaton Comet 18mm tubular photoelectric sensor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Comet 18mm tubular photoelectric sensor, Perfect Prox Photoelectric Sensor, Back Ground Suppression, 4 in range, Forward Viewing, Output ON, 6.6 ft, 100 mA PNP, 250 mA NPN at 10-30 Vdc, PVC, NPN and PNP open collector, 10-30 Vdc
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 100 mA PNP, 250 mA NPN at 10-30 Vdc |
| Enclosure Material | Polyurethane foam (RIM) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output ON |
| Maximum Dc Current | 100 mA PNP, 250 mA NPN |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Back ground suppression |
| Type | Perfect Prox Photoelectric Sensor |
Specifications
| SKU | CS628584 |
|---|---|
| MPN | 13101A6517 |
| Alternate Part #s | 13101A6517, EAT-13101A6517 |
| UPC/EAN | 782113928203 |








