Eaton 13104AS0333
SKU: CS718829MPN: 13104AS0333Alternate Part #s: 13104AS0333EAT-13104AS0333UPC/EAN: 782114881170
Eaton Comet 18mm tubular photoelectric sensor

$594.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Comet 18mm tubular photoelectric sensor, Perfect Prox Photoelectric Sensor, Comet, Back Ground Suppression, Forward Viewing, Background suppression, Output ON, M12, 100 mA PNP, 250 mA NPN at 10-30 Vdc, 4 pin
Attributes
| Connection | M12 |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 100 mA PNP, 250 mA NPN at 10-30 Vdc |
| Enclosure Material | Polyurethane foam (RIM) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13, IP69K |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output ON |
| Maximum Dc Current | 100 mA PNP, 250 mA NPN |
| Number Of Pins | 4.0000 |
| Operating Mode | Background suppression |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Sensor Type | Back ground suppression |
| Series | Comet |
Specifications
| SKU | CS718829 |
|---|---|
| MPN | 13104AS0333 |
| Alternate Part #s | 13104AS0333, EAT-13104AS0333 |
| UPC/EAN | 782114881170 |







