Turck BC20-CP40-VP4X2/S10
SKU: CS718982MPN: BC20-CP40-VP4X2/S10Alternate Part #: 25156UPC/EAN: 4047101089783
25156 - C, RECT., GEN., GEN.
UnitAvailable on backorder
Product Details
Capacitive Sensor
- Rectangular, height 40 mm
- 9 selectable sensor head positions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- Fine adjustment via potentiometer
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Complementary contact, PNP output
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Approvals | UL |
| Construction Size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270102 -/- Capacitive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Output Function | Complementary contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 20 mm |