Turck NI40U-CP40-VP4X2/S10
SKU: CS1062500MPN: NI40U-CP40-VP4X2/S10Alternate Part #: 1540601UPC/EAN: 1540601
1540601 - UPROX, RECT., DC, TERMINALS
Unit3 in stock
Product Details
Inductive Sensor
- Rectangular, height 40 mm
- Variable orientation of active face in 9 directions
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- High luminance corner LEDs
- Optimum view on supply voltage and switching state from any position
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Extended temperature range
- High switching frequency
- DC 4-wire, 10…65 VDC
- Changeover contact, PNP output
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -30…+85 °C |
| Construction Size | 114 x 40 x 40 mm, CP40 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0, Black |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…65 VDC |
| Output Function | Complementary contact, PNP |
| Protection Class | IP68 |
| Rated Switching Distance | 40 mm |
| Special Feature | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 0.250 kHz |