ACI A/AN-FRZ2"-30'-NIST
SKU: CS6291630MPN: A/AN-FRZ2"-30'-NISTAlternate Part #: CONFIGNIST118
10,000 Ohm Thermistor (Type III), 2” Freezer Probe 316 SS, 30’, NIST Cert

$160.73
UnitAvailable on backorder
Product Details
10,000 Ohm Thermistor (Type III), 2” Freezer Probe 316 SS, 30’, NIST Cert
Product Configuration
| NIST | 3 Point NIST |
|---|---|
| Sensor | AN (10K Ω, Type III) |
| Enclosure | None |
Product Family Specifications
| Accuracy | +/- 0.5ºC (+/-0.9ºF) over 25 to 70°C(-13 to 158°F): |
|---|---|
| Stability | Sensor Dependent; Contact ACI for more information on specific sensor |
| Number Wires | Three Conductors (White and Two Red Wires); Polarity Sensitive (Tie Red wires together) |
| Probe Length | 2” (50.8 mm) |
| Probe Diameter | 0.1875” (4.76 mm) |
| Probe Material | 316 Stainless Steel |
| Product Weight | A/xxK-FRZ2”-30’: 0.36 lbs. (0.163 kg) | A/xxK-FRZ2”-4X-30’: 0.60 lbs. (0.272 kg) |
| Agency Approvals | WEEE, RoHS2 |
| Enclosure Rating | NEMA 4X (IP 66) |
| Number Sensing Points | One |
| Operating Humidity Range | 10 to 95% RH, non-condensing |
| Storage Temperature Range | -40 to 80ºC (-40 to 176ºF) |
| Power Dissipation Constant | A/CP-Series \& A/AN Series: 2 mW/ºC |
| Sensor Type | Sensor Curve | Thermistor | Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient) |
| Lead Length | Conductor Size | 30’ (9.15 m) | 0.106” nominal (2.69 mm) |
| Sensor Output @ 25ºC (77ºF) | A/CP (Type II): 10KΩ nominal | A/AN (Type III): 10KΩ nominal |
| Sensor Operating Temperature Range | -40 to 125ºC (-40 to 257ºF) |
| Conductor Size | Conductor Material | 24 AWG (0.51 mm) | Silver Plated Copper |
| Lead Wire Insulation | Jacket Color | FEP/FEP (Teflon) Jacketed Cable | White |
| Cable Gland IP Rating | Torque Rating | 2.5 Nm (22.127 lb. inch) |
| Enclosure Material | Flammability Rating | Polystyrene | UL94-V2 |
| Cable Gland Sleeve Material | Wire Clamping Size | 0.098” (2.5 mm) to 0.256” (6.5 mm) | IP 68 (NEMA 6P) |
| Cable Gland (Fitting) Size | Hole Size | Material | PG7 | 15 mm (0.591”) | Polyamide 6 |
Specifications
| SKU | CS6291630 |
|---|---|
| MPN | A/AN-FRZ2"-30'-NIST |
| Alternate Part # | CONFIGNIST118 |



