ACI A/BALCO-D-12"-4X
SKU: CS6291138MPN: A/BALCO-D-12"-4XAlternate Part #: 151278
1,000 Ohm Balco RTD, Duct, 12”, NEMA 4X Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Length 12”
Enclosure NEMA 4X
Product Family Specifications
Number Wires Two (Non-Polarity Sensitive)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Agency Approvals CE, RoHS2, WEEE
Lead Wire Colors Orange/Yellow
Conductor Material Silver Plated Copper
Balco RTD Stability +/- 0.05% after 1000 Hours @ 150ºC (302ºF)
Number Sensing Points One
Operating Humidity Range 10 to 95% RH, non-condensing
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Sensor Type | Sensor Curve Balco RTD | PTC (Positive Temperature Coefficient)
Operating Temperature Range -40 to 115ºC (-40 to 239ºF)
Lead Length | Conductor Size 4”, 6” \& 8” Probes: 14” (35.6 cm) | 12” \& 18” Probes: 24” (61cm) | 22 AWG (0.65mm)
Response Time (63% Step Change) 8 Seconds nominal
Sensor Output @ 21.1ºC (70ºF) Sensor Output @ 70ºF (21.1ºC)
Probe Material | Flange Material 304 Stainless Steel | Galvanized Steel
Lead Wire Insulation | Wire Rating Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | MIL-W-16878/4 (Type E)
Fitting Material | Flammability Rating Polyamide 66 (High Performance Nylon) | UL94-HB
Foam Pad Material | Flammability Rating Neoprene/EPDM/SBR Polymer | UL94-HBF; FMVSS-302; MIL-R-6130C
Balco RTD Sensor Accuracy 70°F (21.1°C) +/- 1%
Balco RTD Temperature Coefficient (0-100°C) 4618 ppm/ºC