ACI A/BALCO-D-18"-GD
SKU: CS6286496MPN: A/BALCO-D-18"-GDAlternate Part #: 123336
1,000 Ohm Balco RTD, Duct, 18”, Galvanized Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Length 18”
Enclosure Galvanized
Product Family Specifications
Number Wires Two (Non-Polarity Sensitive)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Agency Approvals CE, RoHS2, WEEE
Lead Wire Colors Orange/Yellow
Conductor Material Silver Plated Copper
Balco RTD Stability +/- 0.05% after 1000 Hours @ 150ºC (302ºF)
Number Sensing Points One
Operating Humidity Range 10 to 95% RH, non-condensing
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Sensor Type | Sensor Curve Balco RTD | PTC (Positive Temperature Coefficient)
Operating Temperature Range -40 to 115ºC (-40 to 239ºF)
Lead Length | Conductor Size 4”, 6” \& 8” Probes: 14” (35.6 cm) | 12” \& 18” Probes: 24” (61cm) | 22 AWG (0.65mm)
Response Time (63% Step Change) 8 Seconds nominal
Sensor Output @ 21.1ºC (70ºF) Sensor Output @ 70ºF (21.1ºC)
Probe Material | Flange Material 304 Stainless Steel | Galvanized Steel
Lead Wire Insulation | Wire Rating Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | MIL-W-16878/4 (Type E)
Fitting Material | Flammability Rating Polyamide 66 (High Performance Nylon) | UL94-HB
Foam Pad Material | Flammability Rating Neoprene/EPDM/SBR Polymer | UL94-HBF; FMVSS-302; MIL-R-6130C
Balco RTD Sensor Accuracy 70°F (21.1°C) +/- 1%
Balco RTD Temperature Coefficient (0-100°C) 4618 ppm/ºC