ACI Q6-CO/C3H8-100L
SKU: CS6289823MPN: Q6-CO/C3H8-100LAlternate Part #: 147095
Smart Sensor, Combination, Main: CO 0-250 ppm, Remote: C3H8, 0-100% LEL, 3 SPDT Relays, NEMA 4X, Modbus RTU

$1,307.38
UnitAvailable on backorder
Product Details
Smart Sensor, Combination, Main: CO 0-250 ppm, Remote: C3H8, 0-100% LEL, 3 SPDT Relays, NEMA 4X, Modbus RTU
Product Configuration
| Series | Q6 (CO-Dual Sensor) |
|---|---|
| Gas Type | Carbon Monoxide and Propane |
Product Family Specifications
| Buzzer | 80 dB at 3.94 (10 cm), 2700 Hz (3 Programmable Tones) |
|---|---|
| Display | LCD Graphic Display with backlight (Displays: TWA, STEL and Concentration) |
| Gas Types | Combustible, Toxic Gases/Oxygen Sensor \& Infrared |
| Sensor Type | Main: Carbon Monoxide (CO) Remote: See Gas Sensor Selection \& Specification Table on back of data sheet |
| Warm Up Time | 24 Hours (Allow 24 hours before calibrating sensor after installation |
| Fuse Protection | 0.750A Polyswitch; (Resets after fault is cleared \& power to circuit is removed) |
| Life Expectancy | Electochemical (Toxic): 2 to 3 Years, typical | Oxygen/Hydrogen (Toxic): 18 months, typical Catalytic (Combustible): 3 years, typical | CO: 7 years, typical |
| Unit Shelf Life | Electrochemical (Toxic): 6 months from date of purchase Catalytic (Combustible): 1 year from date of purchase |
| Communication Wire | Belden 9841 or Equivalent, 120 Ohms Input Impedance |
| Operating Pressure | 14.696 psi (1.0132 bar) +/- 10% |
| Supply Voltage (B6) | VDC Supply Voltage: 24 VDC nominal (+18 to 30 VDC) (AC Power can be grounded or non-grounded) VAC Supply Voltage: 24 VAC nominal (+15 to 24 VAC) (AC Power must not be grounded) |
| Supply Voltage (Q6) | VDC Supply Voltage: 24 VDC nominal (+18 to 30 VDC) (AC Power must not be grounded) VAC Supply Voltage: 24 VAC nominal (+15 to 24 VAC) (AC Power must not be grounded) |
| Operating Environment | Indoor Environment only |
| Communication Protocol | Q6 Communication Protocols: RS-485 Modbus RTU/OptoMux (Proprietary QEL Controller Protocol) B6 Communication Protocols: RS-485 Serial BACnetTM MS/TP (Master and Slave; Default: Master) |
| Recommended Maintenance | Catalytic (Combustible): Accuracy \& Bump test every 3 months or as required by Code Electrochemical (Toxic): Accuracy \& Bump test every 6 months or as required by Code Oxygen/Hydrogen (Toxic): Calibrate every 3 months |
| Factory Calibrated Ranges | See Gas Sensor Selection \& Specification Table on back of data sheet |
| Operating Temperature / RH | See Sensor Selection \& Specification Table on back of data sheet | 5 to 95% RH, non-condensing |
| Replacement Sensor Modules | See additional on-line Product Literature or Contact ACI |
| B6 Communication Baud Rates | 9600, 19200, 38400, 76800 Bits/Second (Default: 38400) |
| Q6 Communication Baud Rates | 1200, 2400, 4800, 9600, 14400, 19200, 28800, 38400, 57600, 76800 Bits/Second (Default: 4800) |
| Terminal Block Torque Rating | 0.37 ft-lb (0.502 Nm) Nominal |
| Storage Temperature | RH Range | 32 to 68°F (0 to 20°C) | 5 to 95% RH, non-condensing |
| Wiring Connections / Wire Size | De-pluggable Screw Terminal Blocks | 16 to 24 AWG (0.2047 to 1.301 mm) Shielded Twisted Pair |
| Coverage Area / Mounting Height | See Gas Sensor Selection \& Specification Table on back of data sheet |
| Supply Current / Power Consumption | 0.3A maximum | 8.4 VA |
| Enclosure Specifications (Material, Flammability, Temperature, NEMA/IP Rating) | Plastic Enclosure; Ploycarbonate Lexan; UL94 V-0, NEMA 4, 4X, 12 and 13 (IP66) |
Specifications
| SKU | CS6289823 |
|---|---|
| MPN | Q6-CO/C3H8-100L |
| Alternate Part # | 147095 |





