Trane FUS00034
SKU: CS5538781MPN: FUS00034
FUSE; HI CAP TIME DELAY, 600VAC, JHC-20, 20 AMP
Contact us for pricing and availability
Product Details
FUSE; HI CAP TIME DELAY, 600VAC, JHC-20, 20 AMP
Attributes
| Diameter (In) | 0.8125 |
| Type | Time Delay/Slow Blow |
| Standards | CE,CSA,UL |
| Material | Melamine Body; Bronze Cap |
| Current Rating | 20A |
| Voltage (Vac) | 600V |
| Voltage Rating | 600V AC |
| Finish | Nickel Plated Cap |
| Terminal Type | Clip |
| Mounting Style | Holder |
| Rohs | False |
| Quantity/Package | Not Available |
| Class | CC J |
| Body Style | Cartridge Blade |
| Time Delay | Yes |
| Voltage (Vdc) | 300 |
| Indicator Style | Without indicator |
| Interrupt Rating | 200 to 300 kA at 600V AC, 20 kA at 300V DC |
Specifications
| SKU | CS5538781 |
|---|---|
| MPN | FUS00034 |