Trane FUS01500
SKU: CS5521902MPN: FUS01500
FUSE; 600V, CLASS CC, ¾ AMP, TIME DELAY
Contact us for pricing and availability
Product Details
FUSE; 600V, CLASS CC, ¾ AMP, TIME DELAY
Attributes
| Diameter (In) | 0.41 |
| Type | Current Limiting |
| Standards | CE,CSA,UL |
| Temperature Rating | -55 to 125 Deg. C |
| Material | Melamine Body; Bronze Cap |
| Current Rating | 0.75A |
| Voltage (Vac) | 600V |
| Voltage Rating | 600 V |
| Finish | Nickel Plated Cap |
| Terminal Type | Clip |
| Mounting Style | Holder |
| Rohs | True |
| Quantity/Package | 10 |
| Class | CC |
| Body Style | Cartridge Blade |
| Time Delay | Yes |
| Voltage (Vdc) | 300.0 |
| Indicator Style | Without indicator |
| Interrupt Rating | 200 kA at 600V AC, 20 kA at 300V DC |
Specifications
| SKU | CS5521902 |
|---|---|
| MPN | FUS01500 |