Trane FUS01886
SKU: CS5524058MPN: FUS01886
FUSE; TIME DELAY, DUAL ELEM., 250 VAC, 40 AMP
Contact us for pricing and availability
Product Details
FUSE; TIME DELAY, DUAL ELEM., 250 VAC, 40 AMP
Attributes
| Diameter (In) | 0.8125 |
| Type | Time Delay/Slow Blow |
| Standards | CE,CSA,QPL,UL |
| Current Rating | 40A |
| Voltage (Vac) | 250V |
| Voltage Rating | 250V AC |
| Terminal Type | Clip |
| Mounting Style | Holder |
| Rohs | False |
| Quantity/Package | Not Available |
| Class | RK5 |
| Body Style | Cartridge Blade |
| Time Delay | Yes |
| Voltage (Vdc) | 125.0 |
| Indicator Style | Without indicator |
| Interrupt Rating | 200 kA at 250V AC, 20 kA at 125V DC |
Specifications
| SKU | CS5524058 |
|---|---|
| MPN | FUS01886 |