Schneider Electric VS-7223-593-4-10
SKU: CS5489964MPN: VS-7223-593-4-10UPC/EAN: 711426000603
SmartX, Globe Valve Assembly, 1-½ in, 2-way, Stem Up Close, 28 cv, 100 PSI, Spring Return, Normally Close, 24 VAC/VDC, Appliance, 220 lbf, Linear
UnitAvailable on backorder
Product Details
Valve Assembly:
- Body Size: 1-½ in
- Configuration: 2-Way
- Type: Globe
- Body Pattern: Straightway
- Connection: NPT
- Stem Flow Action: Stem up A closed
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 28 cv
- Close-Off Pressure: 100 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional
- Control Signal Range: 2 to 10 VDC, 4 to 20 mAdc
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally closed
- Power Input Voltage: 24 VAC/VDC, 22 to 30 VDC
- Leads and Connections: 3 ft Appliance
- Force: 220 lbf
- Mechanical Movement: Linear
- Protection Rating: NEMA 2
Assembly Components:
- Valve Body: VB-7223-0-4-10
- Valve Range: Venta
- Valve Linkage: None, tool-less connection
- Actuator: MS51-7203
- Actuator Range: SmartX Actuator
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 22…30 V DC 24 V AC/DC |
| Actuator | linear |
| Ambient Air Temperature For Operation | -17.7-60 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-71 °C |
| Analogue Input Range | 2…10 V DC 4…20 mA DC |
| Body Material | bronze |
| Control Type | automatic reset |
| Current Consumption | 290 mA |
| Electrical Insulation Class | class II |
| Force Lbf | 220 lbf |
| Force N | 979 N |
| Motor Type | brushless DC motor |
| Operating Fluid Temperature | -7-138 °C |
| Product Destination | globe valve |
| Product Or Component Type | valve-actuator assembly |
| Relative Humidity | 15-95 % non-condensing |
| Saturated Steam Temperature | -7-138 °C |
| Satured Steam Inlet Pressure | 35 psi |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) Port A: Class V |