Schneider Electric VS-7223-593-4-11
SKU: CS144673MPN: VS-7223-593-4-11UPC/EAN: 711426004830
SmartX, Globe Valve Assembly, 2 in, 2-way, Stem Up Close, 40 cv, 65 PSI, 2-10 VDC/4-20 mAdc, Spring Return, Normally Close, 24 VAC/VDC, 220 lbf

$991.08
Unit5+ Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Valve Assembly:
- Body Size: 2 in
- Configuration: 2-Way
- Type: Globe
- Body Pattern: Straightway
- Connection: NPT
- Stem Flow Action: Stem up A closed
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 40 cv
- Close-Off Pressure: 65 PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional
- Control Signal Range: 2 to 10 VDC, 4 to 20 mAdc
- Loss of Power Type: Spring Return
- Loss of Power Position: Normally closed
- Power Input Voltage: 24 VAC/VDC, 22 to 30 VDC
- Leads and Connections: 3 ft Appliance
- Force: 220 lbf
- Mechanical Movement: Linear
- Protection Rating: NEMA 2
Assembly Components:
- Valve Body: VB-7223-0-4-11
- Valve Range: Venta
- Valve Linkage: None, tool-less connection
- Actuator: MS51-7203
- Actuator Range: SmartX Actuator
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 22…30 V DC 24 V AC/DC |
| Actuator | linear |
| Ambient Air Temperature For Operation | -17.7-60 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-71 °C |
| Analogue Input Range | 2…10 V DC 4…20 mA DC |
| Body Material | bronze |
| Control Type | automatic reset |
| Current Consumption | 290 mA |
| Electrical Insulation Class | class II |
| Force Lbf | 220 lbf |
| Force N | 979 N |
| Motor Type | brushless DC motor |
| Operating Fluid Temperature | -7-138 °C |
| Product Destination | globe valve |
| Product Or Component Type | valve-actuator assembly |
| Relative Humidity | 15-95 % non-condensing |
| Saturated Steam Temperature | -7-138 °C |
| Satured Steam Inlet Pressure | 35 psi |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) Port A: Class V |
| Seat Material | Port A: bronze |
| Seating Seal Material | Port A:EPDM (ethylene propylene diene monomer) |
| Switch Function | No |
| Targeted Region | North America. |
| Taxoclass Id | PTC_D54038_XXX |
Specifications
| SKU | CS144673 |
|---|---|
| MPN | VS-7223-593-4-11 |
| UPC/EAN | 711426004830 |



