Eaton EHD6D15ACK00000000
SKU: CS5481161MPN: EHD6D15ACK00000000Alternate Part #: 3-4778-50060AUPC/EAN: 786689157494
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 6.1A, 5 hp 575V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 6.1A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5481161 |
|---|---|
| MPN | EHD6D15ACK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-50060A |
| UPC/EAN | 786689157494 |