Eaton EHB6D15ABKU0000000
SKU: CS5478510MPN: EHB6D15ABKU0000000Alternate Part #: 3-4778-50015AUPC/EAN: 786689123055
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.1A, 5 hp 575V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch
Attributes
| Amperage Rating | 6.1A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478510 |
|---|---|
| MPN | EHB6D15ABKU0000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-50015A |
| UPC/EAN | 786689123055 |
