Eaton EHB6D15ACKU0000000
SKU: CS5478513MPN: EHB6D15ACKU0000000Alternate Part #: 3-4778-50018AUPC/EAN: 786689123086
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.1A, 5 hp 575V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch
Attributes
| Amperage Rating | 6.1A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478513 |
|---|---|
| MPN | EHB6D15ACKU0000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-50018A |
| UPC/EAN | 786689123086 |
