Eaton EHD1804A2K00000000
SKU: CS5480909MPN: EHD1804A2K00000000Alternate Part #: 3-4777-40199AUPC/EAN: 786689160869
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 180A, 150 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 150 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480909 |
|---|---|
| MPN | EHD1804A2K00000000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40199A |
| UPC/EAN | 786689160869 |