Eaton EHD1564ACK00000000
SKU: CS5480886MPN: EHD1564ACK00000000Alternate Part #: 3-4782-40024AUPC/EAN: 786689160272
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 156A, 125 hp 480V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 156A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 125 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480886 |
|---|---|
| MPN | EHD1564ACK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4782-40024A |
| UPC/EAN | 786689160272 |
