Eaton EHB9D05A3KU002A000
SKU: CS5479782MPN: EHB9D05A3KU002A000Alternate Part #: 3-4774-50168AUPC/EAN: 786689142933
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 9.0A, 7.5 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Space heater Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479782 |
|---|---|
| MPN | EHB9D05A3KU002A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50168A |
| UPC/EAN | 786689142933 |