Eaton EHB9D05A3KS0E2A000
SKU: CS5479746MPN: EHB9D05A3KS0E2A000Alternate Part #: 3-4774-50148AUPC/EAN: 786689142148
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 9.0A, 7.5 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Space heater Bypass Run) Fault VFD Run Bypass light kit (On Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479746 |
|---|---|
| MPN | EHB9D05A3KS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50148A |
| UPC/EAN | 786689142148 |