Eaton EHB9D05A3KU0E20000
SKU: CS5479771MPN: EHB9D05A3KU0E20000Alternate Part #: 3-4774-50171AUPC/EAN: 786689143107
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 9.0A, 7.5 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | VFD run Bypass light kit (on bypass run) fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479771 |
|---|---|
| MPN | EHB9D05A3KU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50171A |
| UPC/EAN | 786689143107 |
