Eaton EHB6D61A3JU0E20000
SKU: CS5478725MPN: EHB6D61A3JU0E20000Alternate Part #: 3-4774-10223AUPC/EAN: 786689119423
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | VFD run bypass run) Manual bypass switch fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478725 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A3JU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10223A |
| UPC/EAN | 786689119423 |
