Eaton EHB6D61A1JV0G20000
SKU: CS5478628MPN: EHB6D61A1JV0G20000Alternate Part #: 3-4772-10056AUPC/EAN: 786689124236
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on fault Auxiliary contacts Manual bypass switch bypass run) VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478628 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A1JV0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4772-10056A |
| UPC/EAN | 786689124236 |
