Eaton EHB6D02A1JV0E20000
SKU: CS5478161MPN: EHB6D02A1JV0E20000Alternate Part #: 3-4772-20052AUPC/EAN: 786689118709
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | fault bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478161 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A1JV0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4772-20052A |
| UPC/EAN | 786689118709 |
