Eaton EHB6D61A1JV0E20000
SKU: CS5478624MPN: EHB6D61A1JV0E20000Alternate Part #: 3-4772-10052AUPC/EAN: 786689124052
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch bypass run) fault Bypass light kit (on VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478624 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A1JV0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4772-10052A |
| UPC/EAN | 786689124052 |
