Eaton EHB6D02A3JV0F20000
SKU: CS5478283MPN: EHB6D02A3JV0F20000Alternate Part #: 3-4774-20243AUPC/EAN: 786689114800
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478283 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3JV0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20243A |
| UPC/EAN | 786689114800 |
