Eaton EHB6D02A2JV0E00000
SKU: CS5478208MPN: EHB6D02A2JV0E00000Alternate Part #: 3-4774-20167AUPC/EAN: 786689114480
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478208 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A2JV0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20167A |
| UPC/EAN | 786689114480 |