Eaton EHB3D04A3JV0F0A000
SKU: CS5476752MPN: EHB3D04A3JV0F0A000Alternate Part #: 3-4774-40098AUPC/EAN: 786689096465
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Space heater Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476752 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3JV0F0A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40098A |
| UPC/EAN | 786689096465 |

