Eaton EHB3D04A3JT0E00000
SKU: CS5476725MPN: EHB3D04A3JT0E00000Alternate Part #: 3-4774-40065AUPC/EAN: 786689095123
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476725 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3JT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40065A |
| UPC/EAN | 786689095123 |

