Eaton EHB3D04A2JS0F20000
SKU: CS5476663MPN: EHB3D04A2JS0F20000Alternate Part #: 3-4774-40006AUPC/EAN: 786689095840
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476663 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A2JS0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40006A |
| UPC/EAN | 786689095840 |

