Eaton EHB2425A3KS0E0A000
SKU: CS5476472MPN: EHB2425A3KS0E0A000Alternate Part #: 3-4779-50222AUPC/EAN: 786689089948
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 242A, 250 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch space heater
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | Manual bypass switch Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476472 |
|---|---|
| MPN | EHB2425A3KS0E0A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50222A |
| UPC/EAN | 786689089948 |
