Eaton EHB1925A2KT0G00000
SKU: CS5476313MPN: EHB1925A2KT0G00000Alternate Part #: 3-4779-50167AUPC/EAN: 786689082970
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 192A, 200 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 192A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476313 |
|---|---|
| MPN | EHB1925A2KT0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50167A |
| UPC/EAN | 786689082970 |
