Eaton EHB1804A3KS0G20000
SKU: CS5476219MPN: EHB1804A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-40135AUPC/EAN: 786689085421
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 180A, 150 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | bypass run) Manual bypass switch Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476219 |
|---|---|
| MPN | EHB1804A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40135A |
| UPC/EAN | 786689085421 |
