Eaton EHB1804A2KT0G20000
SKU: CS5476207MPN: EHB1804A2KT0G20000Alternate Part #: 3-4779-40120AUPC/EAN: 786689084844
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 180A, 150 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch VFD run fault Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476207 |
|---|---|
| MPN | EHB1804A2KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40120A |
| UPC/EAN | 786689084844 |
