Eaton EHB1804A3KS0E20000
SKU: CS5476211MPN: EHB1804A3KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-40127AUPC/EAN: 786689085193
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 180A, 150 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run bypass run) Manual bypass switch fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476211 |
|---|---|
| MPN | EHB1804A3KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40127A |
| UPC/EAN | 786689085193 |
