Eaton EHB1804A1KS0G20000
SKU: CS5476190MPN: EHB1804A1KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-40104AUPC/EAN: 786689084233
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 180A, 150 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run bypass run) Auxiliary contacts fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476190 |
|---|---|
| MPN | EHB1804A1KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40104A |
| UPC/EAN | 786689084233 |

