Eaton EHB1691A2KT0G00000
SKU: CS5476153MPN: EHB1691A2KT0G00000Alternate Part #: 3-4779-10071AUPC/EAN: 786689081034
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 169A, 60 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 169A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476153 |
|---|---|
| MPN | EHB1691A2KT0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10071A |
| UPC/EAN | 786689081034 |
