Eaton EHB1564A3KT0E0A000
SKU: CS5476118MPN: EHB1564A3KT0E0A000Alternate Part #: 3-4779-40090AUPC/EAN: 786689079505
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 156A, 125 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch space heater
Attributes
| Amperage Rating | 156A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | Space heater Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476118 |
|---|---|
| MPN | EHB1564A3KT0E0A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40090A |
| UPC/EAN | 786689079505 |
