Eaton EHB1564A3KS0G0A000
SKU: CS5476110MPN: EHB1564A3KS0G0A000Alternate Part #: 3-4779-40086AUPC/EAN: 786689079468
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 156A, 125 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont space heater
Attributes
| Amperage Rating | 156A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476110 |
|---|---|
| MPN | EHB1564A3KS0G0A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40086A |
| UPC/EAN | 786689079468 |
