Eaton EHB1542A3KT0E0A000
SKU: CS5476065MPN: EHB1542A3KT0E0A000Alternate Part #: 3-4779-20090AUPC/EAN: 786689080433
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 154A, 60 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch space heater
Attributes
| Amperage Rating | 154A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Space heater Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476065 |
|---|---|
| MPN | EHB1542A3KT0E0A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20090A |
| UPC/EAN | 786689080433 |
