Eaton EHB1542A3KS000A000
SKU: CS5476061MPN: EHB1542A3KS000A000Alternate Part #: 3-4779-20074AUPC/EAN: 786689079833
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 154A, 60 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp space heater
Attributes
| Amperage Rating | 154A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476061 |
|---|---|
| MPN | EHB1542A3KS000A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20074A |
| UPC/EAN | 786689079833 |

