Eaton EHB1542A1KS0F20000
SKU: CS5476029MPN: EHB1542A1KS0F20000Alternate Part #: 3-4779-20054AUPC/EAN: 786689082130
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 154A, 60 hp 230V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 154A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476029 |
|---|---|
| MPN | EHB1542A1KS0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20054A |
| UPC/EAN | 786689082130 |

