Eaton EHB1445A3KS0F20000
SKU: CS5476003MPN: EHB1445A3KS0F20000Alternate Part #: 3-4779-50131AUPC/EAN: 786689081157
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476003 |
|---|---|
| MPN | EHB1445A3KS0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50131A |
| UPC/EAN | 786689081157 |
