Eaton EHB1445A1KS0E20000
SKU: CS5475973MPN: EHB1445A1KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-50100AUPC/EAN: 786689079956
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 144A, 150 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on VFD run bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475973 |
|---|---|
| MPN | EHB1445A1KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50100A |
| UPC/EAN | 786689079956 |
