Eaton EHB1244A3KS0F00000
SKU: CS5475788MPN: EHB1244A3KS0F00000Alternate Part #: 3-4779-40033AUPC/EAN: 786689070779
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 124A, 100 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 124A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475788 |
|---|---|
| MPN | EHB1244A3KS0F00000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40033A |
| UPC/EAN | 786689070779 |