Eaton EHB1141A3KU0G2A000
SKU: CS5475747MPN: EHB1141A3KU0G2A000Alternate Part #: 3-4777-10180AUPC/EAN: 786689071912
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 114A, 40 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 114A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Auxiliary contacts Manual bypass switch Bypass light kit (on fault bypass run) VFD run Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475747 |
|---|---|
| MPN | EHB1141A3KU0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10180A |
| UPC/EAN | 786689071912 |
