Eaton EHB1042A3KU0G20000
SKU: CS5475660MPN: EHB1042A3KU0G20000Alternate Part #: 3-4777-20179AUPC/EAN: 786689071455
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 104A, 40 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 104A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | VFD run Bypass light kit (on bypass run) Auxiliary contacts fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475660 |
|---|---|
| MPN | EHB1042A3KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20179A |
| UPC/EAN | 786689071455 |
