Eaton EHB1042A3KS0E2A000
SKU: CS5475632MPN: EHB1042A3KS0E2A000Alternate Part #: 3-4777-20148AUPC/EAN: 786689073176
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 104A, 40 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 104A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Space heater Bypass light kit (On Bypass Run) Manual bypass switch Fault VFD Run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475632 |
|---|---|
| MPN | EHB1042A3KS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20148A |
| UPC/EAN | 786689073176 |
