Eaton EHB1042A3KS0G20000
SKU: CS5475639MPN: EHB1042A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4777-20155AUPC/EAN: 786689070472
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 104A, 40 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 104A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | fault bypass run) Auxiliary contacts Manual bypass switch VFD run Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475639 |
|---|---|
| MPN | EHB1042A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20155A |
| UPC/EAN | 786689070472 |
